سوالات متداول

کیف فریو چگونه انسولین را خنک نگه می دارد؟

در جداره کیف فریو کریستال خاصی با فرمول منحصر به فرد وجود دارد. با قرار دادن کیسه در آب، بعد از چند دقیقه این کریستال آب را جذب کرده، تبدیل به ژل شده و اصطلاحاً شارژ می گردد.

با فرآیند تبخیر سطحی، آب جذب شده رفته رفته تبخیر شده و از این طریق انسولین درون کیسه خنک می گردد. با هر بار شارژ شدن (قرار دادن در آب) این کیف می تواند برای حدود دو شبانه روز انسولین را خنک نگه دارد. گرچه این کیف توسط آب شارژ می شود، ولی پس از خارج شدن از آب و قرار دادن در جلد خارجی، سطح آن خشک شده و به راحتی می توان آن را همه جا قرار داد.


شارژ کیف فریو برای چه مدت باقی می ماند؟

زمانی که کیف فریو مطابق با زمان مشخص شده در آب قرار داده می شود، می تواند انسولین را برای حداقل ۴۵ ساعت خنک نگه دارد (براساس دمای محیط ۳۸ درجه سانتی گراد).


میانگین طول عمر کیف فریو چقدر است؟

کیف می تواند حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه مورد استفاده قرار گیرد (بسته به اینکه چقدر خوب از آن مراقبت شده است). در برخی موارد، کیف برای مدت طولانی تری قابل استفاده است. تا زمانی که کریستال ها به ژل تبدیل می شوند، با قرار دادن کیف در آب، انسولین خنک نگه داشته می شود. زمانی که عمر کیف بالاتر رود، زمان شارژ کردن آنها نیز افزایش می یابد.


کیف انسولین را در چه دمایی نگه داری می کند؟

اثر بخشی انسولین در دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد، کاهش پیدا می کند. کیف فریو، انسولین را در دمای ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد بسته به دمای محیط خنک نگه می دارد.


آیا می توان برای نگهداری دیگر دارو ها از کیف فریو استفاده کرد؟

بله. از کیف های فریو می توان برای داروها استفاده کرد، اما باید حتما با تجویز پزشک خود و توصیه شرکت تولید کننده آن و با توجه به دمای نگهداری آن دارو صورت گیرد.


چرا برخی موارد، کیف بو می دهد؟

بو ممکن است به این دلیل باشد که کیف در حالی که هنوز شارژ دارد، در یک وضعیت بدون هوا مانده باشد.. یعنی کریستال ها هنوز به طور کامل به حالت اولیه آن برنگشته اند. این می تواند بویی مشابه لباس های مرطوب ایجاد کند و در نهایت ممکن است کپک بزند. اگر این حالت اتفاق افتاد، از فرایند تمیز کردن و خشک کردن استفاده کنید.


چرا کیف من بعد از یک تا دو هفته هنوز در حالت شارژ است؟

هرچه آب و هوا گرم تر باشد، فریند تبخیر با سرعت بالاتری انجام می گیرد.کیف فریو، فرایند تبخیر را شروع نمی کند مگر اینکه درجه حرارت محیط، بالای ۱۸ درجه سانتی گراد باشد. بنابراین، بر اساس این اطلاعات، اگر درجه حرارت محیطی مقداری کمتر باشد، کیف برای مدت طولانی تری در حالت شارژ باقی می ماند


چرا قسمت خارجی کیف من چسبناک شده است؟

اگر کیف چسبناک است، بدین معنی است که در مرحله شارژ بیش از اندازه خیس شده است و ژل ها خارج شده اند. اگر این حالت اتفاق افتاد، شما می توانید، زمانی که کیف به طور کامل خشک شد، تکه های ژل اضافی را از روی آن بردارید. هیچ گاه به وسیله مالیدن آن را بر روی کیف پخش نکنید، زیرا که این حالت ژل را بیشتر پخش می کند


کیف خنک نگهدارنده انسولین فریو من آن طوری که باید شارز نمی شود؟

هرچه عمرکیف بیشتر باشد، زمان بیشتری نیاز است تا کریستال های درون آن آب جذب کنند. در برخی موارد (مثلا بعد از ۲ سال استفاده)، ممکن است تا یک ساعت هم زمان می برد. اگر کیف به هر طریقی شارژ نشد، به این معنی است که کریستال ها دیگر کار نمی کنند و زمان خریدن یک کیف جدید است. به طور کلی، اگر مراقبت از کیف به صورت صحیح انجام پذیرد، عمر کریستال ها تقریبا دو سال است، اما بسیاری از مصرف کنندگان برای سال های بیشتری به صورت رضایت بخشی از کیف خود استفاده می کنند.


من نمی توانم چیزی درون کیف خود قرار دهم، کیف من بیش از حد شارژ شده است؟

کریستال ها توانایی جذب آب بیش از ۵۰۰ برابر حجم خود را دارند، بنابراین در نظر داشتن زمان شارژ  بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا در غیر این صورت، کیف بیش از اندازه شارژ می شود و در دراز مدت، عمر کیف را کمتر می کند. اگر کیف خیلی زیاد شارژ شده باشد، می بایستی مدتی آن را در دمای اتاق قرار دهید که کمی از  شارژش کمتر شود و اگر عجله دارید، می توانید کیف را روی یک رادیاتور با گرمای کم قرار دهید و آن را به طور منظم تکان دهید تا کریستال ها به هم نچسبد.


من می خواهم به شهرهای گرم سفر کنم، انسولین خود را باید در چه شرایطی نگهداری کنم؟

آب و هوای گرم می تواند بر اثربخشی و کیفیت انسولین اثر دارد. انسولین استفاده نشده خود را می توانید در یخچال نگهداری کنید، اما انسولین باز شده، سرنگ های انسولین و قلم ها را به علت اینکه باید در دمای اتاق (۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری شود، می توانید در کیف های خنک کننده نگهداری کنید.